Adwords Reklamları İle Şirketler Kazanıyor

Google Adwords Reklamlarının ortaya çıkışından bu yana artık işletmelerin ürün ve hizmetlerini tüketiciyle en doğru anda buluşturabilmeleri hedefi hayata geçmiş durumda. Esnek oluşları, hızlı sonuç vermeleri, kullanım kolaylığı sunmaları nedeniyle Adwords Reklamları firmalar tarafından sıklıkla tercih edilen reklam teknolojisi içinde yerini almaktadır.
Google arama motoru her an milyonlarca ziyaretçi almaktadır. Günümüzde; ürün, hizmet tanıtımı ve alım satımı trafiğinin çok büyük bir kısmı Google ve Google reklamları aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Sektörlere göre incelendiğinde, en çok Adwords reklamını %54 ile alışveriş sektörü; %14 ile seyahat ve konaklama sektörü; %14 de arama motorları vermektedir.
Google Adwords Reklamları Nasıl Çalışıyor?
Öncelikle, Adwords Reklamlarının nasıl çalıştığı konusunu incelemek yerinde olur. Adwords reklamları, kullanıcı Google’da arama yaptığında arama sonuçlarının üstünde, altında veya sağında çıkan reklamlardır. Bu reklamlar metin içerikli olabileceği gibi, tüketicinin hemen ilk bakışta ürün hakkındaki temel ve önemli bilgileri edinmesini sağlayacak görseller de olabilir. Google Adwords Reklamları, “pay-per-click” sistemi; yani tıklama başına ödeme sistemi ile çalışmaktadır. Günlük bütçe, işletme tarafından belirlenmekte ve reklamlar da belirlenen bu günlük bütçe çerçevesinde tıklama almaktadır. Ödenecek miktar ise her sektöre göre ayrı ayrı hesaplanmakta ve sektördeki rekabete göre değişiklik göstermektedir. İşletme, reklamlarının hedef kitlesini, gösterileceği ülke veya şehirleri, gün ve saat aralığını da seçebilmektedir.
Google Adwords Reklamlarının küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeler tarafından çok ilgi görmesinin ve tercih edilmesinin nedeni, reklam için ödenen paranın işletmeye tüketici talebi olarak hızlı şekilde geri dönmesidir. Reklamların yayınlanmaya başladığı andan itibaren sonuçların alınmaya başlaması işletmelerin planlama yapabilmelerini sağlar. Adwords reklamlarının ölçülebilir olması; yani neyin işe yarayıp, neyin yaramadığının daha net gözlemlenebilir olması karar sürecini hızlandırmaktadır. Hangi reklamlara en çok tıklandığı, hangi reklamın kaç kere görüntülendiği hakkında hızlı şekilde bilgi alınabilmekte ve bu sayede gelir artırmaya yönelik iyileştirmeler yapılabilmektedir.
Geleneksel reklam sözleşmelerinde, sözleşmeler bağlayıcılık getirir ve işletmeleri yükümlülük altına sokar. Bununla birlikte, Google Adwords firmaları hiçbir parasal yükümlülük altına sokmadan, kampanyaların istenildiği şekilde değiştirilmesine, durdurulmasına veya yeniden başlatılmasına olanak sağlar.
Adwords Reklamlarının işletmelere sunduğu en büyük fayda, bir ürünü satın almaya motive olmuş tüketicinin önüne eş zamanlı olarak ilgili reklamı koyabilmesidir. Dolayısıyla, işletmeler makul ücretler ödeyerek bu tüketici talebinin en azından bir bölümünü yakalama fırsatına erişmektedirler.
Hedef kullanıcı veya tüketicilerin, Google arama sayfasında yaptığı aramaya ilişkin reklamları görmesi, bu reklamlara tıklama olasılığını artırmaktadır. Bu tıklamanın işletmeye hemen satın alma talebi olarak dönmemesi, sadece sayfayı ziyaret ile sonlanması bile hedef sürecin bir parçasını oluşturmaktadır. Çünkü tüketicinin bilgisayarına veya cep telefonuna gönderilen “cookies / çerezler” aracılığı ile kullanıcının ekranında ürününüzün veya hizmetin tekrar görüntülenmesi sağlanmaktadır.
Ürünlerin ve sunulan hizmetin doğru zamanda doğru yerde tüketici ile buluşması önemlidir. Google Adwords Reklamları, fiyat avantajı ve kolay kullanımları ile bunu sağlayabilmektedir. Adwords reklamlarından daha iyi kâr elde edebilmek ve en doğru stratejileri zaman kaybetmeden belirleyebilmek için profesyonel danışmanlardan yardım alınması kuşkusuz en doğru seçenek olacaktır.